Z kroniki UTW

PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI LITERACKIEJ

W dniu 30 listopada 2016 r Spółdzielczym Domu Kultury w Płocku odbył się Przegląd Twórczości Literackiej Emerytów Rencistów i Inwalidów organizowany przez Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, w którym wzięli udział słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Trzecia Młodość”, którzy odnieśli wielki sukces.

Jury przyznało:

w kategorii poezja:

I miejsce – Pani Lucynie Kukomskiej

II miejsce – Pani Mariannie Rutkowskiej

w kategorii proza:

I miejsce – Pani Marii Sieczkowskiej

Wyróżnienie otrzymał Pan Sławomir Laskowski w kategorii poezja.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy „Weny Twórczej” i dalszych sukcesów w zakresie twórczości, a także w życiu osobistym.

ZAINAUGUROWANIE UROCZYSTOŚCI 1050-LECIA CHRZTU POLSKI

W dniu 12 kwietnia 2016 r w Muzeum Diecezjalnym w Płocku chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Trzecia Młodość” najstarszą pieśnią religijną „Bogurodzica” uważaną za hymn państwowy, rozpoczął zainaugurowane przez Stowarzyszenie Patria Polonia i Książnicę w Płocku im. Władysława Broniewskiego uroczystości 1050-lecia Chrztu Polski.

W inauguracji udział wzięli przedstawiciele JE Biskupa, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Starosta Płocki, Prezydent Miasta Płocka, przedstawicielka Rady Miasta Płocka, liczni przedstawiciele organizacji pozarządowych, mieszkańcy Płocka. W czasie uroczystości ogłoszono wyniki konkursu literackiego dla młodzieży „O Szablę Komendanta„ – Historia pastorałem i mieczem pisana. Śladami chrystianizacji ziemi pod patronatem JE Biskupa Płockiego, Marszałka Województwa Mazowieckiego.

SPOTKANIE WIELKANOCNE 18 MARCA 2016 R.

 

Dr Wiesław Mądry mówił: „Jeśli zerwiesz korzenie ,z których wyrosłeś ,staniesz się podobny do rośliny, którą wyrwano  z gleby bez której nie może dłużej żyć, nie mając skąd czerpać życiodajnych soków''

Przesłanie to było mottem spotkania przy wspólnym stole członków i sympatyków naszego stowarzyszenia ,które przebiegało w atmosferze tradycji Świat Wielkanocnych i nadchodzącej wiosny w dniu 18 marca 2016 r.

Uroczysty nastrój, świąteczno-wiosenna  dekoracja a przede wszystkim serdeczne życzenia i  uśmiechy sprawiły, że spotkanie przebiegało w niezwykłym  miłym i radosnym klimacie.

Na stole królowały polskie  wielkanocne potrawy. Nie zabrakło tradycyjnego żurku , białej kiełbaski ,faszerowanych jaj, śledzika czy tradycyjnych  wypieków. 

Obok stołu z jadłem była wystawa z ozdobami własnoręcznie przygotowanymi przez słuchaczy UTW. Należy zaznaczyć ,że była to pierwsza wystawa prezentująca rękodzieło naszych koleżanek i kolegów .Były to prace tematycznie związane ze świętami i wiosną Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Koleżanki z sekcji wokalnej uatrakcyjniły spotkanie występem słowno- muzycznym, który w sposób radosny i humorystyczny przedstawiał tradycje związane z nadejściem wiosny. Były to scenki pełne humoru /pożegnanie zimy, topienie Marzanny, powitanie wiosny  z gaikiem, chodzenie z kogucikiem po wykupne itp./

Podczas spotkania nie zabrakło zabawnych życzeń dowcipów oraz ludowych przyśpiewek. Na spotkanie przybył taż zajączek  z koszem pisanek i tulipanami , którymiobdarował wszystkich uczestników spotkania.

Radowaliśmy się wszyscy i życzyliśmy sobie , aby ta radosna wymowa świąt Wielkiej Nocy długo jeszcze towarzyszyła nam.

Życzeniami Alleluja pożegnaliśmy się z nadzieją ,że spotkania przy wspólnym stole staną się tradycją ,która jest znakomitą okazją do porozmawiania ze znajomymi, podzielenia się nie tylko jajkiem ale także swoimi osiągnięciami ,zdolnościami  ,sukcesami  a nawet troska .

Słowa podziękowania kierujemy do członków Zarządu Samorządu Słuchaczy UTW  oraz koleżanek z sekcji wokalno- artystycznej i rekreacyjnej , do osób które wystawiły swoje prace twórcze a nadto do wszystkich uczestników tego spotkania.

 Zapraszamy do współpracy i czekamy na propozycje.

 Spotkanie odbyło się w Restauracji „Piast” przy ul. Kobylińskiego